Każda roślina do prawidłowego wzrostu potrzebuje odpowiedniego podłoża, gleby o odpowiednim pH.
W glebie powinny znaleźć się wszystkie niezbędne składniki odżywcze, składniki mineralne, które powodują, że rośliny wzrastają prawidłowo. Dla każdej rośliny możemy wybrać specjalistyczną glebę, odpowiedniej kwasowości, dzięki temu możemy stworzyć właściwe podłoże. Zwracamy także uwagę na drenaż, niektóre rośliny lepiej rosną w podłożu o dużej przepuszczalności wody.
Jak przygotować nawóz do kwiatów w domu?
Możemy zastosować nawozy, najczęściej będziemy mieszali je z wodą, dzięki czemu dodamy nawóz podczas podlewania. Jest to dobry pomysł, ponieważ możemy łatwo ustalić dawkę, możemy także wybrać nawozy w postaci granulatu, który rozsypiemy po doniczce. Jednym z ciekawych domowych pomysłów na nawóz do kwiatów może być woda z gotowanych warzyw. Innym ciekawym pomysłem może być woda z akwarium słodkowodnego. Jeżeli poszukujemy domowych sposobów na przygotowanie nawozu, możemy wykorzystać drożdże piekarskie, posiadają one właściwości stymulujące, które bardzo pozytywnie wpływają na układ korzenny rośliny.
Wiele poradników często poleca skorupki jaj, które są bogate w wapń, a także cynk, fluor oraz krzem. Jest to naturalny nawóz, który możemy zastosować w przypadku roślin, które lubią zasadowy odczyn pH. Możemy rozdrobnić skorupki, powstały w ten sposób proszek rozsypać po powierzchni doniczki. Innym pomysłem mogą być fusy z kawy oraz herbaty, dzięki temu możemy bardzo skutecznie użyźnić glebę. Fusy z herbaty mogą być bardzo ciekawym składnikiem podłoża ze względu na możliwość tworzenia warstwy ściółki. Polecane mogą być także mleko czy też żelatyna, mleko bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku roślin, które potrzebują wapnia, natomiast żelatyna jest źródłem azotu.
Dzięki temu możemy stworzyć nawóz do kwiatów domowych , należy pamiętać, aby sprawdzić, jakie rodzaje gleby lubią poszczególne rośliny, jakie pH powinno występować w glebie. Dzięki temu w łatwy sposób możemy pozytywnie wpływać na wzrost roślin, rozwój układu korzeniowego, jak również na kwitnienie.